X: „Wyprzedź go! Czemu jedziesz tak wolno? Przez takich kierowców jak ty są wypadki! Y:Jadę 60km/h, obok jest szkoła i mam ciągłą linię..” – tak wyglądała moja niedawna drogowa debata z pasażerem poprzedniej generacji.

W ubiegłym roku liczba ofiar na drogach wzrosła o 6% do 4142 ofiar. Zastanawiam się dlaczego bardziej boimy się, że zły przechodzień dźgnie nas nożem w ciemnej alejce niż tego że dobry kierowca zabije nas w centrum miasta..

Trzynaście lat temu podróżowałem do Bułgarii przez Rumunię. Do dziś opowiadam przyjaciołom, że cały kraj pokonaliśmy żwirowymi drogami mijając cygańskie tabory. Mimo to, dziś w Raporcie Komisji Europejskiej to myzajmujemy pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. W 2011 roku zginęło 4142 Polaków. 

Kilkakrotnie byłem w Szwecji. Szwed widząc sąsiada łamiącego przepisy na drodze zgłasza to na policję (dodajmy, że raczej nie musi bo wykroczenia to wyjątki). Nasza postkomunistyczna mentalność nakazywałaby nazwać kogoś takiego np. kapusiem czy donosicielem. Zastanówmy się jeszcze raz co jest dla nas ważne i w jakim kraju/mieście chcemy żyć.

Prywatnie staram się nie przekraczać dozwolonych w mieście prędkości. Efekt? Prawie zawsze mam zielone. Warto na próbę zaryzykować tą „obciachową prędkość”. Poza tym coraz częściej przemieszczam się rowerem. Miejski rower to alternatywa dla korków na drogach i tłumów w autobusie.

Gdybym wygrał w Lotka wzorem Balcerowicza umieściłbym w centrum miast liczniki. Mój nie pokazywałby deficytu budżetowego tylko liczbę ofiar polskich dróg, polskiej szkoły „dobrej jazdy”. Co czulibyśmy widząc zmieniającą się liczbę 4142 na 4tyś.. ?

Narzekamy na tyle rzeczy, a chyba nie na te co trzeba. Zróbmy z tym coś jeszcze dziś.

GG

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube